saghdosh
09 بهمن 1401 - 13:44

آغاز دومین دور انتخابات پارلمانی در تونس

دومین دور انتخابات پارلمانی تونس از ساعت ۷ صبح امروز به وقت محلی شروع شد و تا ساعت ۱۷ عصر ادامه خواهد داشت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، انتخابات پارلمانی تونس در حالی برگزار شد که احزاب و تشکلات سیاسی آن را تحریم کرده بودند لذا از 9 میلیون و 200 هزار تونسی دارای شرایط رای دادن فقط حدود یک میلیون نفر در آن شرکت  کردند و این انتخابات به دور دوم کشیده شد. 

کمیته مستقل انتخابات تونس 29 ژانویه ( 7 بهمن ماه) را به عنوان دومین مرحله برگزاری انتخابات پارلمانی این کشور تعیین کرد. در این دور 7 میلیون 850 هزار تونسی دارای شرایط رای دادن هستند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، پارلمان جدید تونس 161 کرسی دارد و قرار است شهروندان تونسی از میان نامزدهای انتخاباتی 131 نفر را به عنوان نماینده خود راهی پارلمان کنند.

در قانون اساسی جدید نقش پارلمان در ساختار سیاسی تونس بسیار کمرنگ شده اما اختیارات ریاست جمهوری به شدت افزایش یافته است. این قانون در تابستان گذشته به همه پرسی گذاشته شد و کمتر از یک سوم تونسی‌ها به آن رای مثبت دادند.

احزاب سیاسی تاثیرگذار بر تحولات تونس با متهم کردن رئیس جمهور این کشور به دیکتاتوری از مردم تونس خواسته‌اند انتخابات پارلمانی را تحریم کنند و این درحالی است که بحران اقتصادی تونس همچنان ادامه دارد و مردم با مشکلات معیشتی زیادی دست وپنجه نرم می‌کنند.

 دولت‌هایی که پس از سرنگونی رژیم بن علی ( 2011) قدرت را در تونس به دست گرفتند در پایان دادن به مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم ناگام بوده‌‌اند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1004971